Postup líčení pro začátečníky

seznam článků
Postup líčení pro začátečníky
Kapitola II. TIPY a TRIKY
Kapitola III. REKAPITULACE
Všechny strany

DSC_5675
Vybavení na make-up máte nakoupené, modelka dorazila včas a je třeba začít. Jak na to, aby výsledek byl co nejlepší? Jeden z možných postupů se dozvíte dnes. Samozřejmě, pokud některé výrobky nemáte, můžete je vynechat a pokračovat rovnou dalším krokem. Nejdůležitější je váš záměr, vkus, talent, fantazie, odvaha experimentovat… A nebát se – v nejhorším můžete vše odlíčit a začít znovu, nejde o tragedii. Časem sami zjistíte, co vám osobně nejvíc vyhovuje, co je pro vás praktické a použitelné, co nepotřebné, co nepostradatelné.

Postup nanášení všech líčidel:

 • Modelku odlíčíme (obličej, krk a dekolt), event. nenalíčenou pleť jen očistíme od potu a prachu - pokud nemáme kompletní odličovací sadu (olej na oči, pleťové mléko, pl. voda - vše nejlépe hypoalergenní), použijeme alespoň pleťovou vodu nebo vlažnou vodu a ručník nebo ubrousky. Odličovat šetrně, jemnými krouživými pohyby, jinak modelku odřete a bude mít zarudlou pleť! miniSeriál o líčení

 • Naneseme lehký denní krém (ideální je používat výrobky jedné značky - jednak se vzájemně doplňují a jednak se vyhneme nekompatibilitě jednotlivých prvků). Necháme alespoň deset minut vstřebat - pro jistotu můžeme ještě přiložit ubrousek nebo papírový kapesník - vsáknou mastnotu a přebytky krému.

 • Naneseme spec. podkladovou bázi, necháme chviličku vstřebat.

 • Pokud je zapotřebí, kamuflážemi vymodelujeme obličej podle svých představ - tmavé odstíny potlačují, světlé zviditelňují. Nemáme-li kamufláže, použijeme různobarevné korektory (např. zelený na potlačení červených žilek a flíčků, světlý na zakrytí kruhů pod očima, tmavší na potlačení širších čelistí apod.). Můžeme přestříkat fixatorem. Na kamufláže houbičkou naneseme make-up - nezapomeneme na krk, dekolt a uši. Rozjasňovače nanášíme obvykle na make-up, a to na bradu, nos, nadočnicové oblouky, lícní kosti, ev. tváře pod očima (podle tvaru obličeje), krční důlek...

 • Vše důkladně zapudrujeme - základem je transparentní pudr - zmatňuje a fixuje. Nanášíme buď silnějším štětcem, nebo labutěnkou (osobně mám nejlepší zkušenost s plyšovou labutěnkou. Se štětcem bývá práce sice přesnější, ale zdlouhavější, a také líčení vydrží kratší dobu, pudrování je třeba častěji opakovat. Labutěnkou pudr do pleti vtiskáváme, takže jednak nerozmažeme podklad, a jednak pudr lépe líčení zafixuje.)

 • Má-li nalíčení opravdu dobře držet, použijeme podkladovou bázi pod stíny, ale jen velmi tenkou vrstvu! Na ni aplikujeme oční stíny - ideální je širším štětečkem nanést na celé horní víčko až pod obočí světlý odstín - oko se opticky rozsvítí, a na světlou barvu se dobře nanáší další barvy. Podle vlastního uvážení a potřeb naneseme další barvy, přechody důkladně roztíráme do ztracena. Obvykle nejsvětlejší odstíny jsou u vnitřních koutků očí, směrem ven přitmavujeme. (Pokud chceme použít oční linky, obvykle se aplikují pod stíny. Pouze v šedesátých letech se nosily výrazné oční linky - ty bychom nanášeli přes stíny.)

 • Obočí můžeme zvýraznit použitím hnědých nebo černých stínů, event. jen zvýraznit a učesat gelovou řasenkou. Tužka bývá ostřejší, nevypadá tolik přirozeně.

 • Řasy vytvarujeme kleštičkami (vhodné jsou ohřívací). Na horní i spodní řasy naneseme gelovou řasenku, po zaschnutí aplikujeme barevnou řasenku. Rozčešeme spec. kartáčkem (man. nebo nahřívacím).

 • Na zvýraznění nebo vymodelování tváří použijeme buď tmavší pudr nebo tvářenku - obvykle nanášíme sešikmeným štětcem, roztíráme do ztracena, ostré obrysy jsou nežádoucí. Můžeme zlehka přepudrovat transparentním pudrem.

 • Na rty naneseme štětečkem rtěnku, event. lesk. V nouzi lze nanést oční stíny a přetřít leskem. Použití konturky, pudru, zvětšení/zmenšení viz "tipy a triky". Podkladová báze se prodává i na rty, přes rtěnku můžeme použít fixater
uprava
Nenásilnou změnu vizáže dosáhneme aplikováním téměř tzv. "nahého" líčení.

TIPY a TRIKY:

  • S modelkou při líčení neustále komunikujeme, upozorňujeme, co líčíme, na které oko budeme sahat apod. - obvykle má zavřené oči a netuší, co se děje. Dávejte jí prostor a čas pro otevření očí, zamrkání, uvolnění čelistí, napití... Prostě KOMUNIKUJTE.

  • Nedávejte najevo nejistotu nebo tápání. Modelka přišla fotit, nikoli poslouchat vaše nářky a prosby o radu. Vlastním strachem vykolejíte i modelku.

  • Veškeré chyby, ušpinění, slzy okamžitě odstraňujeme vatovými tyčinkami - nestírat, spíš použít špičku a opatrně tyčinkou točit, aby se porušilo co nejmenší místo. Pro zaschlá místa vatičku namočíme v odličovadle. Vyčištěný flíček lehce přepudrujeme nebo naneseme patřičný stín.

  • Během focení hlídáme alespoň nejkrizovější místa, tj. roztírání rtěnky, opadávání řasenky a stínů, lesknutí nosu, čela a brady.

  • Krémy, make-upy, lesky…si v malém množství odebereme z tuby na hřbet ruky, odtud pak aplikujeme. Je to praktické a rychlé a zamezíme tím zanesení infekce do tuby/skleničky/krabičky... Navíc lehce nahřáté se lépe aplikují.

  • Pro focení na slunci je možné denní krém vyměnit za opalovací s vyšším ochranným faktorem.

  • Odstín make-upu zkoušíme ještě před samotným líčením, po očištění pleti, pro portréty obvykle na tváři a čele. V zimě můžeme vyzkoušet na zápěstí, které bývá barevně nejvíc podobné neopálené pleti. Je-li při focení postavy nebo busty velký barevný rozdíl mezi obličejem a zbytkem těla, pak vybíráme make-up podle barvy těla – je snazší přelíčit obličej než ruce a dekolt.

  • Chceme-li líčit modelku přírodně/přirozeně, před nanášením make-upu houbičku lehce namočíme a poklepáváním vpracujeme do kůže - nános bude vypadat přirozeněji, lépe se pojí s podkladem, a také je menší spot?eba materiálu. Stejně tak vpracujeme i pudr.

  • Při nanášení kamufláží, make-upu, tvářenky i pudru dáváme pozor u všech ploch hraničících s vlasy nebo obočím - je tendence většího usazení barviva a vytváření skvrn. Nejlépe jen lehce vklepáváme širším štětcem - vždy je snazší přidat další vrstvu než likvidovat vzniklou skvrnu.

  • Při líčení očí by modelka měla mít hlavu mírně v záklonu, očima směřovat k zemi a mít je zavřené, ale nikoli křečovitě - potřebujete mít vypnuté horní oční víčko - bez záhybů a vrásek. Pokud záklon hlavy nepomůže, prstem jemně můžete horní víčko povytáhnout - tentýž pohyb využijete při malování oční linky, aby "hadí ocásek" u vnějšího koutku neměl tendenci padat dolů.

  • Občas během líčení nechte modelku, aby oči otevřela a dívala se na vás – průběžně tak zjišťujete, jestli např. u zapadlejších otevřených očí je vaše líčení vůbec vidět, zda nepřidat větší barevnou plochu.

  • Při líčení spodního víčka má modelka otevřené oči a dívá se směrem nahoru – dostanete se tak co nejblíž pod její spodní řasy.

  • Rozjasňovací korektory (obvykle v „tužce“ tekuté se štětečkem) pod oči používáme jen výjimečně (pokud nemáme po ruce světlou kamufláž nebo korektor), protože hodně vysušují pleť, obvykle se i špatně nanášejí. Dáváme velmi malou dávku a okamžit? vklepáním vpracujeme do kůže.

  • Potřebujeme-li oko hodně rozjasnit, měkkou kajalovou bílou tužkou vykreslíme vnitřek spodního víčka (nad řasami).

  • Perleťové stíny - rozjasňují a zvětšují oko, vypadají slavnostněji - usazují se ale více ve vráskách a zvýrazňují je - nevhodné pro starou nebo neudržovanou pleť.

  • Máme-li po ruce pinzetu, můžeme modelce lehce korigovat obočí, event. vytrhnout neposlušný chloupek na tváři, rtu - nikdy ale ne větší množství přímo před focením. Lepší je použití el. seřezávače.

  • Rty musí být před líčením vždy suché!

  • Úzké rty – pro zvětšení přetřeme make-upem, necháme zaschnout - světlou nebo tělovou konturkou obkreslíme linku těsně nad rtem, následně tužkou vymalujeme celý vnitřek rtů. Vhodné je tyčinkou nebo štětečkem konturu lehce rozetřít do ztracena. Pak můžeme překrýt rtěnkou. Světlá rtěnka opticky rty zvětší, tmavá zmenší. Pro efekt plnějších rtů je možné na střed rtů použít nepatrně světlejší odstín nebo výraznější lesk.

  • Velké rty – pro zmenšení stejný postup, pouze konturu vedeme po hraně nebo těsně pod hranou rtů. Použijeme tmavší rtěnku, pokud možno bez lesku.

  • Chceme-li nanést více vrstev rtěnky (ať už kvůli sytosti odstínu nebo kvůli trvanlivosti), jednotlivé vrstvy přepudrujeme přes slabý papírový kapesník. Nezašpiníme si tak štětec a nedáme příliš mnoho pudru.

  • Pokud možno nepoužíváme stejné štětce/houbičky/aplikátory na více osob - možnost přenosu infekce nebo viru, např. oparu apod. V nouzovém případě lze vše aplikovat vatovými tyčinkami, které po každém upotřebení vyhazujeme a bereme nové.

  • Po každém líčení všechny aplikátory a štětce důkladně propereme - jednak tím odstraníme použité barvy a jednak předejdeme přenášení infekce. Nemáme-li spec. dezinfekci z lékárny nebo antibakteriální mýdlo, můžeme alespoň vše přelít vroucí vodou - je lepší čas od času obětovat pár set korun za nový štětec než způsobit modelce kožní problém.

  • Je dobré pořídit si kosmetickou pláštěnku nebo mít po ruce alespoň větší šátek, ručník, který před líčením přehodíme přes modelku. Vyhneme se tak zašpinění jejího oblečení líčidly.

 • Modelka by měla během focení doplňovat tekutiny - nezapomeňte mít připravenou slámku na pití!

 


Pro představu - jak mohou vypadat jednotlivé typy výrobků (rekapitulace obrázků):

DSC_5685 DSC_5686 DSC_5687
DSC_5691 DSC_5699 DSC_5701
DSC_5703a DSC_5706 DSC_5707
DSC_5709 DSC_5710 DSC_5711
DSC_5712 DSC_5714 DSC_5719
DSC_5725 DSC_5728

Rychlé odkazy


ACDSee Pro Photo Manager 3.0 beta

Přepracovaná betaverze známého manažeru a editoru digitálních fotografi.

Fotografování lidí 1.díl

První díl seriálu o FOTOGRAFOVÁNÍ LIDÍ. Na webu se seriálem najdete vždy i ostatní díly.

Domácí Studio 1. díl

První díl seriálu DOMÁCÍ STUDIO. Na webu se seriálem najdete vždy i ostatní díly.

Formát RAW 1. díl

Pokud to s fotografováním myslíte vážně tak formát RAW je jedna z věcí bez které se opravdu neobejdete. Nakoukneme tedy pod pokličku toho velmi užívaného formátu a jeho vlastností. Na webu se seriálem najdete vždy i ostatní díly.

Cesta ke kvalitní fotografii 1. díl

První díl seriálu CESTA KE KVALITNÍ FOTOGRAFII. Na webu se seriálem najdete vždy i ostatní díly.